22 lutego 2023 10:52

Tym razem nie było potrzeby udzielania pomocy komukolwiek. Wykwalifikowani strażnicy prowadzą kurs I pomocy przedmedycznej dla kierowców i pracowników PKM Tychy.

Niestety, nie jest już wielką sensacją zasłabnięcie czy omdlenie w autobusie lub trolejbusie. Rośnie liczba takich przypadków wśród przemieszczających się komunikacją miejską mieszkańców. I jak wynika z przeprowadzonych badań tyszanie się starzeją. Nowe połączenia łączące naszą aglomerację są coraz dłuższe. Na długiej trasie mogą zdarzyć się różne sytuacje. Dlatego ważna jest nie tylko umiejętność kierowania i sprawnego poruszania się po drogach, ale też udzielania potrzebującym I pomocy.

Przeszkoleni, posiadający odpowiednie certyfikaty tyscy strażnicy miejscy uczą kierowców autobusów zasad udzielania pomocy pasażerom. Zajęcia prowadzone są w grupach. Każdy uczestnik może nie tylko posłuchać, ale i poćwiczyć. Profesjonalny fantom z aplikacją na telefonie pozwala precyzyjnie ocenić poprawność wykonywania resuscytacji. A najważniejsze, że po jej zakończeniu „określa” w procentach szansę na uratowanie poszkodowanego i przywrócenia akcji oddechowej.

Oprócz części praktycznej, czyli treningu resuscytacji krążeniowo-oddechowej- RKO, strażnicy przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie prowadzenia akcji.

 • Jak bezpiecznie podejść do poszkodowanego i jak nawiązać z nim kontakt.
 • Jak sprawnie wyciągnąć go z fotela w autobusie i bezpiecznie położyć go na ziemi.
 • Jak sprawdzić podstawowe odruchy życiowe.
 • Jak udrożnić drogi oddechowe.
 • Jak bezpiecznie wezwać pomoc.
 • Jak współpracować z ludźmi znajdującymi się na miejscu zdarzenia.

   

Przy podejmowaniu RKO warto pamiętać o algorytmie postępowania. Świadomość i praktyczny trening powodują, że u ćwiczącego zmniejsza się stres przed podjęciem działań i zwiększa się pewność działań. A wszystko to przekłada się na najważniejszy czynnik, czyli czas. 

Algorytm postępowania:

 1. Oceń swoje bezpieczeństwo
 2. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje
 3. Głośno wołaj o pomoc
 4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę
 5. Sprawdź, czy oddycha prawidłowo
 6. Zadzwoń pod numer 112 lub 999
 7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej
 8. Wykonaj 2 oddechy
 9. Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia

Nie ma co się wahać. Każda minuta bez pomocy dla poszkodowanego to mniejsza szansa na przeżycie. 

MW

foto. SM Tychy, PKM Tychy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.