I pomoc dla kierowców tyskiego PKM
Tym razem nie było potrzeby udzielania pomocy komukolwiek. Wykwalifikowani strażnicy prowadzą kurs I pomocy przedmedycznej dla kierowców i pracowników PKM Tychy.
Niestety, nie jest już wielką sensacją zasłabnięcie czy omdlenie w autobusie lub trolejbusie. Rośnie liczba takich przypadków wśród przemieszczających się komunikacją miejską mieszkańców. I jak wynika z przeprowadzonych badań tyszanie się starzeją. Nowe połączenia łączące naszą aglomerację są coraz dłuższe. Na długiej trasie mogą zdarzyć się różne sytuacje. Dlatego ważna jest nie tylko umiejętność kierowania i sprawnego poruszania się po drogach, ale też udzielania potrzebującym I pomocy.
Przeszkoleni, posiadający odpowiednie certyfikaty tyscy strażnicy miejscy uczą kierowców autobusów zasad udzielania pomocy pasażerom. Zajęcia prowadzone są w grupach. Każdy uczestnik może nie tylko posłuchać, ale i poćwiczyć. Profesjonalny fantom z aplikacją na telefonie pozwala precyzyjnie ocenić poprawność wykonywania resuscytacji. A najważniejsze, że po jej zakończeniu „określa” w procentach szansę na uratowanie poszkodowanego i przywrócenia akcji oddechowej.
Oprócz części praktycznej, czyli treningu resuscytacji krążeniowo-oddechowej- RKO, strażnicy przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie prowadzenia akcji.
- Jak bezpiecznie podejść do poszkodowanego i jak nawiązać z nim kontakt.
- Jak sprawnie wyciągnąć go z fotela w autobusie i bezpiecznie położyć go na ziemi.
- Jak sprawdzić podstawowe odruchy życiowe.
- Jak udrożnić drogi oddechowe.
- Jak bezpiecznie wezwać pomoc.
- Jak współpracować z ludźmi znajdującymi się na miejscu zdarzenia.
Przy podejmowaniu RKO warto pamiętać o algorytmie postępowania. Świadomość i praktyczny trening powodują, że u ćwiczącego zmniejsza się stres przed podjęciem działań i zwiększa się pewność działań. A wszystko to przekłada się na najważniejszy czynnik, czyli czas.
Algorytm postępowania:
- Oceń swoje bezpieczeństwo
- Sprawdź, czy poszkodowany reaguje
- Głośno wołaj o pomoc
- Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę
- Sprawdź, czy oddycha prawidłowo
- Zadzwoń pod numer 112 lub 999
- Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej
- Wykonaj 2 oddechy
- Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia
Nie ma co się wahać. Każda minuta bez pomocy dla poszkodowanego to mniejsza szansa na przeżycie.
MW
foto. SM Tychy, PKM Tychy