Monitoring miejski
Monitoring wizyjny miasta jak często nazywa się system telewizji dozorowej w obiegu zamkniętym -stanowi jeden z elementów systemu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia na określonym terenie.
Monitoring miejski stanowi cenne źródło informacji o zdarzeniach wymagających interwencji służb i instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. W sprawnie działającym systemie bezpieczeństwa i ochrony porządku na określonym terenie, zarejestrowany przez kamery obraz inicjuje działania interwencyjne policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej.
Pasywny monitoring wizyjny– obraz przeglądany po zdarzeniu służyć może głównie jako dowód w postępowaniach prowadzonych przez policję, prokuraturę i sąd.
Aktywny monitoring wizyjny- obraz z kamer nadzorowany jest i analizowany na bieżąco przez obserwatora, który w chwili momencie ujawnienia zagrożenia lub zdarzenia niepożądanego powiadamiania służby interwencyjne i wspomaga ich działania dostarczając aktualnych informacji o rozwoju sytuacji.
Proaktywny monitoring wizyjny– obraz z kamer analizowany jest na bieżąco i interpretowany przez wyszkolonego operatora, który inicjuje działania prewencyjne służb interwencyjnych w sytuacji, gdy zaobserwowany katalog zachowań prowadzić może do wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa lub naruszenia porządku publicznego. System monitoringu wizyjnego, na który składają się odpowiedniej jakości kamery CCTV, sprawny zespół obserwatorów i odpowiednio liczebne i mobilne służby interwencyjne pozwala efektywnie zarządzać bezpieczeństwem na określonym terenie.
Standardowe możliwości systemu monitoringu w typowych zastosowaniach niekomercyjnych:
• podgląd i kontrola z dowolnego komputera podłączonego do sieci lokalnej lub Internetu
• cyfrowa rejestracja obrazu w warunkach skrajnego nasłonecznienia jak i w całkowitych ciemnościach, w trybie ciągłym, wg harmonogramu lub tylko po wykryciu ruchu,
• zliczanie obiektów (np. przejeżdżających samochodów)
• wykrywanie pozostawionych przedmiotów (pozostawiona walizka)
• obudowy słoneczne wyposażone w grzałki i termostaty, umożliwiają pracę systemu w dowolnych warunkach temperaturowych
• możliwość współpracy z systemami alarmowymi, rejestracją czasu pracy, systemami kontroli dostępu itp.
• wiele innych funkcji
Korzyści jakie daje monitoring wizyjny:
1. Ogólne podniesienie stanu bezpieczeństwa ludzi i obiektu.
2. Skutecznie zapobiega okradaniu firmy przez pracowników.
3. Jak wykazują statystyki, obserwacja ludzi znacznie podnosi wydajność pracy.
4. Nagrywanie i archiwizacja pełni również funkcję systemu rejestracji czasu pracy.
5. Pozwala na zdalną kontrolę działania firmy poprzez Internet lub sieć lokalną.
6. Może współpracować z systemem alarmowym, wykrycie ruchu przez kamerę powoduje uruchomienie linii alarmowej.
7. Jeśli już dojdzie do kradzieży można ustalić sprawcę oraz odzyskać utracone mienie.
8. Pozwala na rejestrację obrazu wg harmonogramu lub tylko podczas wykrywanego ruchu, ponadto mechanizmy przeszukiwania uwzględniające czasy nagrań pozwalają na szybkie wyszukanie interesujących scen.