Z psem na wakacjach. O jakich przepisach należy pamiętać.
Gdzie i można puszczać psa luzem? Czy powinien chodzić w kagańcu? Czy musze sprzątać po swoim psie? I gdzie to wyrzucać? I pytanie najważniejsze. Jakie niemiłe konsekwencje mogą mnie spotkać ze strony służb porządkowych za łamanie przepisów na spacerze z psem?
Penalizacja możliwych wykroczeń stawianych w tych podstawowych pytaniach znajduje się oczywiście w Kodeksie Wykroczeń. Jednak właściceli psów obowiązują przepisy lokalne, które w każdym mieście mogą być troszeczkę inne. W Tychach dodatkowe obowiązku reguluje "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Tychy"
Kodeks Wykroczeń w art. 77 i art. 78 dotyczących niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia określa wysokość kary na jakie narażony jest właściciel czworonoga.
Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Art. 78. [Drażnienie lub płoszenie zwierzęcia]
Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 166 Kodeksu Wykroczeń, nie wolno puszczać psa luzem w lesie.
Art. 166. [Puszczanie psa luzem w lesie]
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi:
1) z polowaniem,
2) ze szkoleniem psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580), albo ich udziałem w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego,
3) ze szkoleniem psów ratowniczych albo ich udziałem w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Natomiast w rozdziale 5 tyskiego Regulaminu: "Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku" zostały doprezyzowane odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: na smyczy i w kagańcu oraz usuwanie zanieczyszczeń.
Rozdział 5
§ 15. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są w szczególności do:
1) zapewnienia stałego i skutecznego dozoru nad zwierzętami;
2) wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy, a w przypadku psów raz uznawanych za agresywne oraz ich mieszańców – dodatkowo w kagańcu;
3) usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta poprzez ich wrzucanie w szczelnym opakowaniu do specjalnych pojemników przeznaczonych do tego celu lub pojemników na odpady komunalne pozostałe po segregacji (odpady zmieszane).
2. Zwolnienie psów ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych lub mało uczęszczanych, gdzie obecność psa bez uwięzi nie będzie stwarzać zagrożenia dla ludzi, jednak pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec, a osoba go utrzymująca ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
foto: SM Tychy
MW