22 lipca 2024 14:05

Najważniejsza kwestia nie jest taka oczywista...czyli, gdzie można jeździć rowerem? Kto ma pierwszeństwo na chodniku? Pieszy czy rowerzysta? Jak mogą korzystać z dróg nasi najmłodsi rowerzyści?

Wszystkie odpowiedzi znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym i stosownych Rozporządzeniach. Ale nie zasłaniając się ustawą trzeba odpowiedzieć na postawione we wstępie pytania.

1. Gdzie możemy jeździć i najważniejsze kiedy chodnikiem?

  • możemy jeździć po jezdni, o ile wzdłuż nie prowadzą wyznaczone drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasy ruchu dla rowerów - to często poruszania zarówno przez rowerzystów jak i kierowców kwestia. A że w Tychach mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę dróg rowerowych to odpowiedź wydaje się być oczywista. 
  • drogi rowerowe, pasy ruchu dla rowerów i droga dla pieszych i rowerów - droga dla rowerów jest odzielona od jezdni konstrukcyjnie, czyli to całkowicie osobny pas asfaltu lub jego część oddzielenie np. krawężnikami. Pas ruchu to dla rowerów to część jezdni. Może być wyznaczony linią ciągłą namalowana na jezdni. Natomiast droga dla pieszych i rowerów to wydzielona droga po której poruszają się tylko piesi i rowerzyści.

Jeżeli na znaku drogowym ,,ludzie" są oddzieleni od roweru poziomą linią to cała droga jest wspólna, natomiast jeżeli oddziela je pionowa linia to piesi i rowerzyści mają osobne wyznaczone pasy ruchu.

  • rowerzysta może poruszać się po chodniku:

-jeśli jego szerokość przekracza 2 m, a pojazdy na drodze poruszają się szybciej niż 50 km/h i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów,

-podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak śnieg, ulewa, silny wiatr czy gołoledź,

-jadąc z dzieckiem mającym mniej niż 10 lat.

2. Pierszeństwo na chodniku ma ZAWSZE PIESZY.

3. Nasi najmłodsi rowerzyści.

-dziecko w wieku do lat 10 musi jeżdzić pod opieką osób starszych

-dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze w siodełku lub w przyczepce -  zespół pojazdów (rower + przyczepa) nie może przekroczyć 4 metrów długości.

MW

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.