5 września 2023 14:00

Powrót do szkoły dla najmłodszych to spory stres. Dla pierwszoklasistów to być może pierwsze całkowicie samodzielne przemieszczanie się po drogach. Bezpieczna droga do szkoły to coroczna akcja w której aktywnie uczestniczymy.

Bezpieczna droga do szkoły to nie tylko ciągi komunikacyjne, przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna i cała techniczna infrastruktura, która ułatwia poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa w tym kontekście jest nasz zdrowy rozsądek. 

Zapalenie się zielonego światła na przejściu dla pieszych to nie jest 100 procentowa gwarancja bezpiecznego przejścia. Warunki pogodowe, deszcz lub mgła powoduje utrudnienia w prowadzeniu samochodu a często jest przyczyną wypadków z udziałem pieszych. Nawet mając pierwszeństwo na przejściu dla pieszych z zapalonym zielonym światłem warto się wokół siebie rozglądać. 

W razie wypadku prawo będzie po stronie pieszego. Niestety nic nie pomoże na ból i traumę po zdarzeniu. Warto pamiętać, że samochód jest większy i twardszy. 

Tyscy strażnicy zabezpieczają przejścia dla pieszych w rejonach szkół i placówek oświatowych. To działania prewencyjne. Pomagamy majmłodszym w szybkim odnalezieniu się w komunikacyjnym miejskim życiu.

Więcej informacji o zasadach, jakimi mieszkańcy powinni się kierować podczas codziennego korzystania z dróg, chodników czy ścieżek/dróg rowerowych znajdziesz na stronie "Bezpiecznej drogi!"  

foto SM

MW

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.