30 sierpnia 2023 14:11

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” od poniedziałku 4 września strażnicy miejscy pojawią się na przejściach dla pieszych zlokalizowanych w rejonach szkół. Strażnicy będą dbali o bezpieczeństwo uczniów zmierzających do szkół, czasami po raz pierwszy w życiu.

Dlatego w ramach akcji przeprowadziliśmy lustrację przejść w rejonach tyskich szkół. Sprawdzaliśmy czytelność oznakowania przejść. Nie tylko stan techniczny znaków ale również ich czytelność. Czy znaki są widoczne dla kierujących? Czy nie są zasłonięte przez reklamy i rosnące przy przejściach drzewa?

Ograniczone pole widzenia, spowodowane często nieprawidłowym parkowaniem, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, może utrudnić dzieciom dostrzeżenie jadących pojazdów i sprawić, że niewłaściwie ocenią sytuację. A to może prowadzić do tragedii. I trudno będzie wytłumaczyć się stwierdzeniem...JA tylko na chwileczkę, na 5 minut. 

Oznakowanie przejścia popularną "Agatką" to wyraźny sygnał dla kierowców. W tym rejonie jest szkoła, przedszkole lub inna placówka oświatowa w rejonie której należy zachować szczególną ostrożność.

Rodzice i opiekunowie.

  • Upewnijcie się, że Wasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób.
  • Ab zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażcie w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.
  • Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów może pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły. Przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna.
  • Pokażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych.
  • Pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna dla każdego.

foto.SM Tychy

MW

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.