6 lutego 2023 14:34

Przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2020 r. „Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego” zobowiązuje „miasta” do podejmowania działań prewencyjnych w zakresie szeroko rozumianej kwestii ochrony środowiska.

W „sezonie grzewczym”, w którym jest najwięcej zgłoszeń dotyczących spalania strażnicy miejscy wykonują kontrole posesji, na których do ogrzewania pomieszczeń stosuje się piece opalane paliwem stałym. Kontrole strażników to nie tylko reakcja na skargi i zgłoszenia mieszkańców. Wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska wykonujemy planowane kontrole, w rejonach w których występuje największe skupienie domów opalanych paliwem stałym bądź wcześniej występowały tam znaczne przekroczenia pyłów. W analizie i typowaniu miejsc planowanych kontroli istotnym czynnikiem są dane zebrane przez strażników miejskich z poprzednich lat.

W styczniu br. przeprowadziliśmy 14 planowanych kontroli z Wydziałem Ochrony Środowiska, w których nie stwierdzono spalania odpadów. Poziom zanieczyszczeń nie osiągnął poziomów alarmowych.

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta miasta.

Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę, a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi odpowiedzialnością karną.

Podczas kontroli strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca. Podpisanie przez kontrolowanego protokołu kontroli oraz niestwierdzenie nieprawidłowości kończy działania strażników.

„Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego” przewiduje prowadzenie dodatkowych kontroli w chwili ogłoszenia alertu smogowego.

Zgodnie z uchwałą działania jednostek przedstawiają się następująco:

 

MW

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.