Straż miejska wystawi mandat za posługiwanie się kartą parkingową bez uprawnienia
Z dniem 1 marca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lutego 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. poz. 239).
Podstawowym celem nowelizacji jest rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych (miejskich) są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, o wykroczenie określone w przepisie art. 96b ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 482, ze zm.).
Przepis art. 96b, typizujący nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową, wprowadzony został do Kodeksu wykroczeń przez art. 2 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1446, ze zm.), który wszedł w życie z dniem 20 grudnia 2013 r. Ponadto w wyniku omawianej nowelizacji z § 2 ust. 2 rozporządzenia do § 2 ust. 1 przeniesione zostało odesłanie do przepisu art. 91 Kodeksu wykroczeń, który penalizuje zachowanie polegające na zanieczyszczeniu drogi publicznej lub pozostawieniu na tej drodze pojazdu lub innego przedmiotu albo zwierzęcia w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym.
Wprowadzona zmiana wynika z tego, że w praktyce przepis art. 91 Kodeksu wykroczeń odnosi się do utrzymania porządku na terenie gminy i wykonywanie czynności związanych z ujawnianiem czynów przez niego stypizowanych nie wymaga wiedzy specjalistycznej z zakresu ruchu drogowego (w przeciwieństwie do innych wykroczeń wskazanych w § 2 ust. 2 rozporządzenia).
Z rozporządzenia wykreślono również odesłanie do przepisu art. 137 § 1 Kodeksu wykroczeń, ponieważ przepis ten został uchylony przez ustawę z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U. poz. 915). Ponadto w związku z tym, że dnia 1 marca br. utraciła moc ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, ze zm.), z rozporządzenia wykreślono odesłanie do jej art. 55 ust. 1 i dodano odesłanie do przepisu art. 79 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. Nr 167, poz. 1131, ze zm.).
Zmiana ta nie rozszerza katalogu wykroczeń, za które strażnicy miejscy nakładać mogą grzywny, ponieważ oba przepisy (wykreślony oraz dodany) dotyczą tych samych wykroczeń, tj. uchylenia się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymania bez podstawy prawnej cudzego dowodu osobistego oraz nie zwrócenia dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego.
Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.