Hulajnogi elktryczne i UTO i UWR zmiany w przepisach i co warto wiedzieć
HULAJNOGA ELEKTRYCZNA, URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO (UTO) czy URZĄDZENIE WSPOMAGAJĄCE RUCH (UWR) jak się poruszać, jakie są wymagane uprawnienia i jakie kary za nieprzestrzeganie przepisów
HULAJNOGA ELEKTRYCZNA : pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO (UTO) (np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące) Pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
URZĄDZENIE WSPOMAGAJĄCE RUCH (UWR) (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna) Urządzenie lub sprzęt sportowo – rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni
Poruszanie się w ramach infrastruktury drogowej:
- miejscem do jazdy elektryczną hulajnogą elektryczną w pierwszej kolejności jest infrastruktura rowerowa;
- gdy nie ma ścieżki rowerowej, wskazana jest jazda hulajnogą po jezdni;
- w drodze wyjątku, w przypadku gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, a na drodze panują tzw. „utrudnione warunki stwarzające zagrożenie” (np. przy osłabionej widoczności), ustawodawca zezwolił na poruszanie się chodnikiem.
Uprawnienia:
- dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulaj nogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego – jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1,B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat;
- wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi 10 lat – dla roweru, hulajno gi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego;
- osoby które ukończyły 18 rok życia posiadanie wyżej wymienionych uprawnień nie jest wymagane.
Kary:
Jakie wykroczenia znalazły się w nowym taryfikatorze? Oto one, wraz z wysokością mandatu:
- Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 100 złotych.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 100 złotych.
- Nieopuszczenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku – 100 złotych.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 złotych.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 złotych.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów – 100 złotych.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – 200 złotych.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, nieutrudniania ruchu pieszemu – 300 złotych.
Oczywiście, jadąc hulajnogą elektryczną należy również przestrzegać pozostałych przepisów, odnoszących się do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości (20 km/h) można otrzymać mandat nawet do 500 złotych.
Obowiązują również kary dotyczące prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne, w tym za jazdę bez uprawnień i po spożyciu alkoholu.
Jazda hulajnogą po spożyciu alkoholu!
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, w tym leków na receptę uznanych za wpływające na zdolność do prowadzenia pojazdów, zagrożone jest sankcją w postaci grzywny, która wynosi od 1000 złotych (0,2-0,5 promila) do 2500 złotych (powyżej 0,5 promila).
Co może stać sięna drodze....film zrealizowany przez 112 Tyskie Służby Ratunkowe
MW
materiały: Tomasz Pestka photography i 112 Tyskie Służby Ratownicze