30 lipca 2019 10:21

Okres wakacyjny to czas beztroskich zabaw, wolnego czasu , braku obowiązków.. To właśnie w tym czasie, nasze pociechy najbardziej narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Spora ilość dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy. Pozostają w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas przebywają same.

W ramach „ BEZPIECZNYCH WAKACJI” na przełomie lipca i czerwca strażnicy miejscy przeprowadzili liczne prelekcje w równego rodzaju placówkach, w których najmłodsi tyszanie, przynamniej cześć z nich, uczestniczyli w półkoloniach letnich.

Mając na uwadze ich dobro przedstawione zostało im kilka rad, które mogą ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem:

• ostrożność w kontaktach z osobami obcymi (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem, zaproponowanie prezentu);

• aby podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom);

• zwrucono uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest ,gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką);

• bezpieczna zabawa w domu - zamknięte w drzwiach zamki, odpowiednie zachowanie przy instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeniach, które są do nich podłączone. Niebezpieczne lekarstwa. Jeśli masz telefon , zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z rodzicem o swoich wątpliwościach.;

• w domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Mamy, Taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów.

• kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,

• nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika, oraz w czasie kiedy wywieszona jest czerwona flaga,

• nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,

• w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,

• przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,

• przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno,

• przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności !
Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.